23.8 C

Μακάμπι – Μπάγερν 77-55: Εύκολα η ομάδα του Σφαιρόπουλου

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου και επικράτησε με 77-55, στο πλαίσιο της δωδέκατης αγωνιστικής της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 8-4, ενώ οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 4-8.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησε  δυναμικά τον αγώνα με την Μπάγερν και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (22-18) και στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +15 (41-26) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού της αναμέτρησης, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα και μείωσε σημαντικά τη διαφορά στους έξι πόντους (53-47). Ωστόσο, η Μακάμπι πίεσε πάρα πολύ στην τελευταία περίοδο και με τους Σκότι Γουίλμπεκιν (16 π) και Οθέλο Χάντερ (15 π) κατάφερε να ανεβάσει εκ νέου την υπέρ της διαφορά.

Τελικά, οι γηπεδούχοι πήραν μία εύκολη νίκη με 77-55 και διατηρήθηκε στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 41-26, 53-47, 77-55