24.3 C

Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 100-68: Ο Πιτίνο τον έκανε… τούρμπο!

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία σημαντική νίκη κόντρα στην Μπασκόνια με 100-68, στο πλαίσιο της ενδέκατης αγωνιστικής της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 7-4, ενώ οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 5-6.

Στο ντεμπούτο του στον «πράσινο» πάγκο, ο Ρικ Πιτίνο, είδε τους παίκτες του να μπαίνουν νωθρά στον αγώνα με την Μπασκόνια και αφού τους ζήτησε σε ένα time out να κυριαρχήσουν στο παρκέ, είδε την ομάδα του να ελέγχει πλήρως την αναμέτρηση.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα (20-17), αλλά η εικόνα στο παρκέ έδειχνε ότι μπορεί να ανεβάσει την απόδοσή του και να βάλει την Μπασκόνια για καλά στο… κυνήγι του αγώνα. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να αντιδράσει μετά από το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι «πράσινοι» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +10 (46-36) και στο δεύτερο μισό του αγώνα πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους. Με τον Τζίμερ Φριντέτ να δείχνει ένα διαφορετικό πρόσωπο (21 π, 4/5 τριπ) ο Παναθηναϊκός ανέβασε ακόμα περισσότερο την υπέρ του διαφορά, η οποία έφτασε στο +21 (72-51) και έτσι η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ο Νικ Καλάθης (12 π, 5 ριμπ) επίσης έσπασε ένα ακόμη ρεκόρ, καθώς έφτασε τις 1105 ασίστ στην ιστορία της Euroleague, με τις 9 που έβγαλε στον αγώνα με τους Βάσκους.

Η Μπασκόνια έμοιαζε «κοιμισμένη», αφήνοντας ακόμα και τα ριμπάουντ στους παίκτες του Παναθηναϊκού και έτσι οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την υπέρ τους διαφορά, στο +30 (91-61) και τελικά πήραν τη νίκη με 100-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-36, 72-51, 100-68