23.8 C

Άλμπα – Ζαλγκίρις 69-62: Πέμπτη σερί ήττα για τους Λιθουανούς

Σε πολύ άσχημο φεγγάρι φαίνεται πως είναι η Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς γνώρισε την πέμπτη σερί της ήττα, αυτήν τη φορά από την Άλμπα στο Βερολίνο με 69-62.

Η ομάδα του Αΐτο Ρενέσες ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και μπόρεσε να προηγηθεί με 8 πόντους (15-7), με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν στη συνέχεια. Βέβαια, αυτή η αντίδραση της Ζαλγκίρις δεν ήταν αρκετή για να γυρίσει το παιχνίδι υπέρ της.

Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +6 για την Άλμπα (32-26) και παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κατάφερε να μειώσει ακόμα και στο -1 (47-46) δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και στην τελευταία περίοδο.

Έτσι, η Άλμπα μπόρεσε να πάρει μία σημαντική νίκη με 69-62 και έτσι η γερμανική ομάδα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-7, ενώ η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 3-8.

Τα δεκάλεπτα: 15-7, 32-26, 47-46, 69-62