20.6 C

Ρεάλ Μαδρίτης – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 97-81: «Βασίλισσα» είναι μία!

Η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 97-81 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-3, ενώ από την άλλη η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, υποχώρησε στο 6-4.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκειά του, με τη Ρεάλ να έχει βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο με 52-48 και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ανέβασε την απόδοσή της και «έπνιξε» την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 75-64, αλλά στην τέταρτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ μπόρεσε να μειώσει σημαντικά τη διαφορά (71-65).

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 16-6 στα τελευταία λεπτά πήραν μία σπουδαία νίκη, έχοντας για κορυφαίο τον Φακούντο Καμπάτσο (18 π), ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Γκάμπριελ Ντεκ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 52-48, 75-64, 97-81