17.3 C

Μπάγερν – Παναθηναϊκός 75-87: Τελείωσε αυτό που άρχισε ο Ολυμπιακός…

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο του «διπλό» της ιστορίας του στο Μόναχο, καθώς επικράτησε της Μπάγερν με 75-87, τελειώνοντας ουσιαστικά το έργο που ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Τρίτης (19/11), βελτιώνοντας με αυτόν τον τρόπο το ρεκόρ του σε 6-4, ενώ οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 4-6.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο Audi Dome και η Μπάγερν βρήκε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα με 19-10, με τον Γκρεγκ Μονρό (15 π, 8 ριμπ) να δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +8 (24-16) για τους Βαυαρούς.

Βέβαια, στη συνέχεια, ο Γιώργος Βόβορας επέλεξε να βάλει τον Ντίνο Μήτογλου στη θέση του σέντερ και ο Έλληνας άσος δεν τον απογοήτευσε, καθώς κατάφερε να περιορίσει την δράση του Αμερικανού σέντερ. Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, μπόρεσε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα ενός πόντου (35-36), χάρης σε τρεις εύστοχες βολές του Τζίμερ Φριντέτ (10 π).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυναμικά το δεύτερο ημίχρονο και με σερί 20-0 έκανε το σκορ από 39-38, 39-58 με κύριο εκφραστή των επιθέσεών του τον ΝτεΣόν Τόμας (14 π). Βέβαια, η Μπάγερν αντέδρασε στην πίεση των «πρασίνων» και τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 53-65.

Η διαφορά στην τέταρτη περίοδο έπεσε άμεσα στους 9 πόντους (58-67), αλλά με επιμέρους σκορ 5-11 ο Παναθηναϊκός ανέβασε την υπέρ του διαφορά στους 17 πόντους (63-80). Τελικά, οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη με 75-87, επί της Μπάγερν, για την οποία ο Πολ Ζίπσερ (23 π) πάλευε σχεδόν μόνος του στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε, σε ακόμα έναν αγώνα, ο Νικ Καλάθης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 35-36, 53-65, 75-87