17.3 C

Βαλένθια – Χίμκι 89-84: Στην Ισπανία δεν χάνει!

Την τρίτη σερί της νίκη έκανε η Βαλένθια, καθώς επικράτησε της Χίμκι με 89-84, στο πλαίσιο της δέκατης αγωνιστικής της Euroleague και έτσι βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-6, ενώ η ρωσική ομάδα υποχώρησε στο 6-4.

Μπορεί η Χίμκι να ξεκίνησε πολύ καλύτερα την αναμέτρηση, καθώς πήρε προβάδισμα 13 πόντων (9-22), 4 λεπτά πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά η Βαλένθια δεν τα παράτησε και πάλεψε μέχρι τέλους.

Η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου αφού αρχικά μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους (26-31), κατάφερε να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα στο +3 (51-48) παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχοντας ενεργητικό 25 πόντους.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η εικόνα των δύο ομάδων δεν άλλαξε, με τους Ρώσους να μένουν πίσω στο σκορ και τη Βαλένθια να διατηρεί μία βραχεία κεφαλή (72-70). Τελικά, το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, όπου το σκορ ήταν 85-84 υπέρ των γηπεδούχων με 48 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο Κόλομ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 87-84 και στη συνέχεια ο εκπληκτικός Βόγιαν Ντούμπλιεβιτς (18 π) διαμόρφωσε το τελικό 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 26-33, 51-48, 72-70, 89-84