18.4 C

Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 72-74: Δραματική νίκη για τους Γάλλους

Η Βιλερμπάν πήρε μία δραματική νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα στην παράταση με 74-72 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-3, ενώ η ομάδα του Αντρίγια Γκαβρίλοβιτς υποχώρησε στο 2-6.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση και κατάφερε στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου να προηγηθεί με 16-14, με τη συνέχεια να ανήκει σχεδόν αποκλειστικά στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Αντρίγια Γκαβρίλοβιτς κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό της αναμέτρησης μέχρι και την τρίτη περίοδο, όπου έφτασε να προηγείται με επτά πόντους (54-47), αλλά η Βιλερμπάν στην τελευταία περίοδο αντέδρασε και με μία αντεπίθεση διαρκείας μείωσε τη διαφορά και τελικά το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο (65-65).

Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν, με τον Τόνιε Τζεκίρι (18 π, 19 ριμπ) να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι και τον Ζαν Σαρλ να ηγείται επιθετικά με 20 πόντους, να πάρουν την δραματική νίκη με 72-74.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-32, 54-47, 65-65 (κ.α), 72-74 (α’ παρ.)