27.5 C

Παναθηναϊκός – Βαλένθια 91-80: Αγχώθηκε, αλλά πήρε τη νίκη

Ο Παναθηναϊκός, στην επιστροφή του Ρικ Πιτίνο στο ΟΑΚΑ, κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Βαλένθια, καθώς επικράτησε με 91-80, στην έβδομη αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 4-3, ενώ η ισπανική ομάδα υποχώρησε στο 1-6.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση με τη Βαλένθια και κατάφερε να προηγηθεί στη λήξη της πρώτης περιόδου με οκτώ πόντους (26-18). Στη συνέχεια η απόδοση των παικτών των «πρασίνων» ανέβηκε ακόμα περισσότερο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 13 πόντους (38-25) πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Ωστόσο, η Βαλένθια, δεν παράτησε τον αγώνα και με τον Τζόρνταν Λόιντ να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι (27 π), όντας η αιχμή του δόρατος της ισπανικής ομάδας στην επίθεση, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να κλείσει τελικά το ημίχρονο στους 10 πόντους (45-35).

Ο Παναθηναϊκός στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης ήταν πολύ εύστοχος πίσω από την γραμμή των 6,75 μ. (5/10) κάτι που συνέχισε να κάνει και στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τον Ντεσόν Τόμας να κάνει ακόμη ένα πολύ καλό παιχνίδι (19 π), ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα ηνία του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου μείωσε αισθητά τη διαφορά και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους (68-64).

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν με την υπόθεση νίκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν το έργο τους τόσο εύκολο. Παρά το γεγονός ότι η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 10 πόντους (79-69), η Βαλένθια μείωσε για ακόμη μία φορά τη διαφορά (82-76).

Ωστόσο, ο Γουέσλι Τζόνσον (11 π) με τρίποντο στη συνέχεια έδωσε «αέρα» εννέα πόντων στον Παναθηναϊκό (85-76) και εν τέλει οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 91-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 45-35, 68-64, 91-80