17.1 C

Σεβίλλη – Ατλέτικο 1-1: Κλώτσησαν την ευκαιρία για κορυφή

Σε μια… άβολη ισοπαλία υποχρεώθηκαν Ατλέτικο Μαδρίτης και Σεβίλλη στο μίνι ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Και αυτό γιατί τόσο η μία, όσο και η άλλη ομάδα, εφόσον έπαιρναν το τρίποντο της νίκης θα σκαρφάλωναν στην κορυφή μετά την ήττα που γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου η Μπαρτσελόνα στη Βαλένθια από τη Λεβάντε με 3-1.

Οι δύο ισπανικές ομάδες έμειναν στο 1-1 σε ένα ματς αρκετά ισορροπημένο και με το VAR να τα κάνει… μαντάρα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 28′ με τον Βάσκες να νικά με κεφαλιά τον Όμπλακ ύστερα από καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Μπανέγα.

Η Ατλέτικο αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκε την ισοφάριση με τον φορμαρισμένο Άλβαρτο Μοράτα. Μάλιστα, είχε την ευκαιρία στο 71′ να φτάσει στην ανατροπή, ωστόσο ο Βάτσλικ απέκρουσε το πέναλτι του Ντιέγκο Κόστα. Ένα πέναλτι αρκετά τραβηγμένο, αφού στο ριπλέι φάνηκε πως ο Κόκε μπερδεύεται μόνος του και πέφτει κάτω και δεν υπάρχει περίπτωση ανατροπής.