22.4 C

Λεβάντε – Μπαρτσελόνα 3-1: Μπλακ άουτ των Καταλανών στη Βαλένθια

Κάκιστη εικόνα παρουσίασε η Μπαρτσελόνα στο «Θιουτάτ δε Βαλένθια» και γνώρισε ήττα με ανατροπή από τη Λεβάντε, η οποία στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε… εμφανιστεί στον αγωνιστικό χώρο. Το τελικό 3-1 αποτυπώνει την εικόνα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος.

Οι Καταλανοί που προέρχονταν από πέντε διαδοχικές νίκες προηγήθηκαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέσι ύστερα από ανατροπή του Σεμέδο στο 38′, ωστόσο στο δεύτερο μέρος το μπλακ άουτ που υπέστησαν μέσα σε επτά λεπτά έφερε τρία γκολ για τους γηπεδούχους!

Ο Καμπάνια στο 61′ ισοφάρισε 1-1, δύο λεπτά αργότερα ο Μαγιοράλ έγραψε το 2-1 με σουτ εκτός περιοχής και στο 68′ ο Ραντόγια δοκίμασε σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν κατάφερε να αντιδράσει με εξαίρεση ένα γκολ που σημείωσε στο 75′ ο Γκριεζμάν και ακυρώθηκε ως οφσάιντ