16.5 C

ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Δοκιμασία της Μπάγερν στη Φρανκφούρτη

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε ο μήνας καθώς επιβεβαιώθηκε η χθεσινή δυάδα. Αννόβερο και Σαντχάουζεν έμειναν στο 1-1 επιβεβαιώνοντας το under 2,5 ενώ η Χόφενχαιμ πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο επικράτησε με 3-0 της Πάτερμπορν και επιβεβαίωσε τον άσσο με χάιντικαπ ενός τέρματος.Το σημερινό πρόγραμμα στη Γερμανία είναι ίσως το καλύτερο- στοιχηματικά- από την αρχή της σεζόν καθώς προκύπτουν επιλογές για όλα τα γούστα. Πέρα από τα γερμανικά παιχνίδια, επιλογές προκύπτουν και από την τελευταία αγωνιστική του Σουηδικού πρωταθλήματος.

Νούμερο ένα επιλογή το 1+over 2,5 στην αναμέτρηση της Λειψίας κόντρα στην Μάιντζ. Οι γηπεδούχοι αναμένεται να παραταχθούν με την ψυχολογία στα ύψη μετά την επιβλητική εμφάνιση και νίκη με 6-1 επί της Βόλφσμπουργκ εκτός έδρας την Τετάρτη για το κύπελλο. Τώρα θέλουν να επιστρέψουν στις νίκες και στο πρωτάθλημα καθώς μετράνε 4 σερί παιχνίδια δίχως νίκη(0-2-2). Ο αντίπαλος προσφέρεται καθώς η Μάιντζ πήρε το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στη Κολωνία που το είχε πραγματική ανάγκη. Επιπλέον είναι από τις πολύ μέτριες ομάδες του φετινού πρωταθλήματος και δέχεται τέρματα με σχετική ευκολία. Δεν είναι τυχαίο ότι σε 9 αγωνιστικές έχει δεχτεί 19 τέρματα, μετρώντας εκτός έδρας 4/5 over 2,5.

Το έργο της γίνεται δυσκολότερο καθώς θα απουσιάσει ο βασικός της στόπερ Ντιακατέ. Η Λειψία θα κερδίσει και είναι ικανή να βγάλει ακόμη και μόνη της το over 2,5. Βέβαια και η Μάιντζ μπορεί να σκοράρει κόντρα στην προβληματική αμυντική γραμμή των γηπεδούχων, ειδικά αν απουσιάσει τελικά από τους δεύτερους ο βασικός στόπερ-αρχηγός Όρμπαν. Πέρα του 1+over 2,5, θα κρατήσω και το να σκοράρουν οι γηπεδούχοι και στα 2 ημίχρονα.

Στο Βέρντερ-Φράιμπουργκ θα κρατήσω το 1Χ+g/g ως βασική επιλογή αλλά και τον άσσο ως δευτερεύοντα επιλογή. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από εντυπωσιακή εμφάνιση στο κύπελλο όπου μέσα σε ένα ημίχρονο διέλυσαν με 4-1 την Χάιντενχαιμ. Με αφαιτηρία την νίκη αυτή θέλουν όπως και η Λειψία παραπάνω να επιστρέψουν στις νίκες και στο πρωτάθλημα μετά από 5 αγωνιστικές(0-4-1).Επιθετικά είναι άψογη και σκοράρει με άνεση. Δεν είναι τυχαίο πως μόνο στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Λειψία δεν κατάφερε να σκοράρει μετά από 9 αγωνιστικές.

Το πρόβλημα έχει να κάνει με την αμυντική της λειτουργία καθώς έχει δεχτεί 19 τέρματα. Η Φράιμπουργκ από την άλλη αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος καθώς βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μετράει 6/9 g/g και 7/9 over 2,5. Θεωρώ πάντως πως έχει πιάσει ταβάνι ενώ όπως φάνηκε και την Τετάρτη στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Ουνιόν Βερολίνου για το κύπελλο, η απουσία του παιχταρά Χέλερ είναι κομβική. Δεν θα είναι και πάλι διαθέσιμος ενώ αμφίβολη είναι και πάλι η παρουσία του φορ Βάλσμιντ.

Στο Άιντραχτ-Μπάγερν θα κρατήσω τον άσσο με χαιντικαπ +2, όπου σε περίπτωση ήττας των γηπεδούχων με δύο τέρματα έχουμε επιστροφή χρημάτων. Η Άιντραχτ βρίσκεται σε καλή κατάσταση καθώς μετράει μόλις μία ήττα στα 6 τελευταία της παιχνίδια ενώ είναι αήττητη φέτος εντός έδρας.Η Μπάγερν από την άλλη δεν βρίσκεται σε καθόλου καλή κατάσταση, υπάρχει έντονη γκρίνια στο εσωτερικό της με τον Νίκο Κόβατς να νιώθει την καρέκλα του να τρίζει για άλλη μια φορά στη θητεία του στους Βαυαρούς ενώ μπαίνει και στο μήνα όπου πέρσι δεν κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη στο πρωτάθλημα(0-2-1). Με τις αμυντικές ατέλειες που εμφανίζει στο παιχνίδι της θεωρώ δεδομένο πως θα δεχτεί γκολ και γενικά το έργο της μόνο εύκολο δεν θα είναι. Θεωρώ πως ακόμη και αν καταφέρει να πάρει το παιχνίδι θα το κάνει οριακά.

Στο Ντόρτμουντ-Βόλφσμπουργκ θα κρατήσω το 1+under 4,5. Οι Βεστφαλοί πήραν νίκη πρόκριση με ανατροπή την Τρίτη κόντρα στην Γκλάντμπαχ για το κύπελλο σε αντίθεση με τους <λύκους> οι οποίοι γνώρισαν το διασυρμό με 1-6 από την Λειψία εντός έδρας. Η Ντόρτμουντ μάλιστα προφύλαξε τους βασικούς Ρόις και Χιούμελες οι οποίοι αναμένεται να επιστρέψουν στην εντεκάδα, όπως πιθανή είναι και η επάνοδος του φορ Πάκο Αλκάθερ. Από την άλλη η αήττητη στο πρωτάθλημα Βόλφσμπουργκ αναμένεται να είναι πολύ προσεκτική μετά την εξάρα από την Λειψία- όπως δηλαδή είναι και από την αρχή της σεζόν. Δεν είναι τυχαίο ότι μετράει 7/9 under 2,5 στο φετινό πρωτάθλημα. Μάλιστα συγκριτικά με το παιχνίδι με την Λειψία θα έχει και πάλι διαθέσιμο τον βασικό μέσο Γκιλαβογκί, του οποίου η απουσία ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής τη Τετάρτη.

Στο μεγάλο ντέρμπι του Βερολίνου ανάμεσα στην Ουνιόν και την Χέρτα (το πρώτο ντέρμπι του Βερολίνου για την bundesliga μετά το 1977 όταν αναμετρήθηκαν η Τένις Μπορούσια Βερολίνου με την Χέρτα) θα πάω με ένα ειδικό στοίχημα σε λογική fun bet, το να δεχτεί κάρτα ο βασικός μέσος της Ουνιόν Άντριχ. Ο 25χρονος Γερμανός έχει δεχτεί κάρτα και στα 4 πιο πρόσφατα παιχνίδια της Ουνιόν για το πρωτάθλημα και σε συνδυασμό με τον χαρακτήρα της αναμέτρησης θεωρώ πιθανό να συνεχίσει το σερί του.

Στη Σουηδία έχουμε την τελευταία αγωνιστική και το ενδιαφέρον βρίσκεται τόσο στην κορυφή όπου 3 ομάδες διεκδικούν τον τίτλο,στις ευρωπαικές θεσεις όσο και στην παραμονή. Στο Σίριους-Κάλμαρ θα κρατήσω το διπλό. Η Κάλμαρ θέλει την νίκη έτσι ώστε να εξασφαλίσει 100% την παραμονή και να μην την ενδιαφέρει το τι θα συμβεί στα υπόλοιπα παιχνίδια. Η Σίριους είναι παντελώς αδιάφορη, ενδέχεται να παραταχθεί με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της ενώ εντός έδρας είναι η ομάδα με τις περισσότερες ήττες στο πρωτάθλημα(9). Ένα επιπλέον στοιχείο που αξίζει να αναφερθεί είναι ότι ο τεχνικός της Σίριους έχει περάσει από την Κάλμαρ τόσο ως προπονητής όσο και ως ποδοσφαιριστής.

Στο Έρεμπρο-Μάλμε θα πάω με το διπλό της Μάλμε από το ημίχρονο. Η Μάλμε θέλει μόνο την νίκη αλλά και ήττα της Τζουργκάρντεν για να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα. Η Έρεμπρο είναι παντελώς αδιάφορη και δεν θεωρώ πως θα προβάλει αντίσταση. Αξίζει να αναφερθεί πως αν η ίδια κερδίσει και η Τζουργκάρντεν χάσει και η Χάμαρμπι κερδίσει θα έχουμε τριπλή ισοβαθμία στη κορυφή. Όποτε δεν πρόκειται να σταματήσει καθώς θα επιδιώξει να πετύχει όσο περισσότερα τέρματα μπορεί. Αυτό θα είναι και το τελευταίο παιχνίδι του θρύλου της ομάδας Μάρκο Ρόζενμπεργκ οπότε έχει λογική και το anytime του.

Τέλος στο Χάμαρμπι-Χάκεν ασχολήθηκα με το να σκοράρουν οι γηπεδούχοι και στα 2 ημίχρονα. Η Χάμαρμπι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και βαδίζει από νίκη σε νίκη. Παρόλο που δεν ορίζει την τύχη της ευελπιστεί πως μπορει να κατακτήσει τον τίτλο. Υστερεί λόγω τερμάτων σε πιθανή ισοβαθμία με την Μάλμε λόγω τερμάτων ,γι αυτό Θε επιδιώξει να πετύχει όσο περισσότερα τέρματα γίνεται. Η Χάκεν είναι παντελώς αδιάφορη και θεωρω πως δεν θα μπορέσει να φέρει αντίσταση σ αυτή τη Χάμαρμπι. Θα κρατήσω να σκοράρουν οι γηπεδούχοι και στα 2 ημίχρονα.

Επιλογές:

Λειψία- Μάιντζ 1+over 2,5(1,75)-να σκοράρουν οι γηπεδούχοι και στα 2 ημίχρονα(1,75)
Βέρντερ-Φράιμπουργκ 1Χ+g/g (2,05)- 1 (1,93)