25 C

Μόνη αήττητη η Μπαρτσελόνα, 83-77 τη Βαλένθια

Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε… σκούρα κόντρα στη Βαλένθια, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 83-77 και έμεινε μόνη αήττητη στο βαθμολογικό πίνακα της Euroleague, μετά από πέντε αγωνιστικές.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση με την ουραγό της βαθμολογίας, αλλά μπόρεσε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου να προηγηθεί με τρεις πόντους (44-41).

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μάλιστα πήραν τα ηνία της αναμέτρησης (62-65), αλλά ο Νίκολα Μίροτιτς (17 π) και ο Κόρι Χίγκινς (20 π) βγήκαν μπροστά, για μία ακόμη φορά και έδωσαν τη λύση στην ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς.

Έτσι, οι Καταλανοί πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 83-77 και η Μπαρτσελόνα πλέον έμεινε μόνη πρώτη και αήττητη με ρεκόρ 5-0. Από την άλλη η Βαλένθια, βυθίστηκε στο 0-5.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-41, 62-65, 83-77