17.6 C

Άλμπα Βερολίνου – Αρμάνι Μιλάνο 78-81: Μεγάλο «διπλό» για τους Ιταλούς

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο στο Βερολίνο, καθώς επικράτησε της Άλμπα με 78-81, πραγματοποιώντας μία σπουδαία ανατροπή.

Η ιταλική ομάδα ξεκίνησε άσχημα τη αναμέτρηση με την Άλμπα, καθώς οι Γερμανοί βρέθηκαν να προηγούνται με 18-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου και στη συνέχεια έδειχναν ικανοί να κάνουν την έκπληξη. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ σκληρή άμυνα και κράτησαν την Αρμάνι στους 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάτι που τους έδωσε τη δυνατότητα να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με ένα +7 (33-26).

Ωστόσο, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και πραγματοποίησε την ανατροπή, καθώς το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου την βρήκε μπροστά με τρεις πόντους (50-53). Με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ (17 π) να είναι αλάνθαστος από την γραμμή των βολών (7/7), η Αρμάνι μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμά της και να πάρει τελικά μία πολύ σημαντική νίκη με 78-81.

Πλέον, η ιταλική ομάδα βρίσκεται στο 4-1, ενώ η Άλμπα Βερολίνου, για την οποία ο Πέιτον Σίβα ήταν για ακόμη έναν αγώνα εξαιρετικός (20 π) υποχώρησε στο 1-4.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-26, 50-53, 78-81