17.6 C

Ζαλγκίρις Κάουνας – Βιλερμπάν 70-56: Με «ατσάλινη» άμυνα οι Λιθουανοί

Η Ζαλγκίρις Κάουνας υποδέχθηκε τη Βιλερμπάν για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague, στην κατάμεστη Zalgirio Arena και επικράτησε των πρωταθλητών Γαλλίας με 70-56.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ξεκίνησε κάπως νωθρά την αναμέτρηση, με τη Βιλερμπάν να παίρνει το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 14-20. Ωστόσο, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με εξαιρετική άμυνα μπόρεσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα, τρέχοντας ένα σερί 14-0 και κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +6 (33-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ζαλγκίρις ανέβασε την απόδοσή της και με τον Ζακ ΛεΝτέι (13π, 8 ριμπ) να κάνει πολύ καλό παιχνίδι, μπόρεσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Οι Λιθουανοί συνέχισαν να πιέζουν και να βρίσκουν τις απαντήσεις στο… πρόβλημα που άκουγε στο όνομα Τόνιε Γιεκίρι (10 π, 10 ριμπ).

Τελικά η Ζαλγκίρις πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 70-56 και πλέον οι δύο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ, καθώς αμφότερες βρίσκονται στο 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-28, 55-45, 70-56