20.6 C

Ολυμπιακός – Ναμούρ 70-41: Ερυθρόλευκη καταιγίδα στο EuroCup!

Στους… πέντε ανέμους σκόρπισε τη Ναμούρ ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του στο EuroCup. Τα κορίτσια του Γιώργου Παντελάκη έσπασαν το ρόδι στην πρεμιέρα τους στην ευρωπαϊκή διοργάνωση στο ΣΕΦ κόντρα στον βέλγικο σύλλογο (70-41) και δεν σταμάτησε να… βομβαρδίζει την αντίπαλη ρακέτα ακόμα κι όταν το ματς είχε κριθεί!

Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βρισκόταν σε θέση οδηγού και με όπλο την εξαιρετική του άμυνα επέβαλε τον ρυθμό του. Τόσο στα ριμπάουντ όσο και στα δίποντα είχε την κυριαρχία και το +12 του πρώτου δεκαλέπτου έγινε γρήγορα +21 στο δεύτερο. Το τρίποντο της Σωτηρίου έστειλε τον Ολυμπιακό στο ημίχρονο προηγούμενο με 19 πόντους.

Με κορυφαία την Τόμας (17 πόντους) και την Γκρέιβς να κάνει δουλειά τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, οι γηπεδούχες έδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στο παιχνίδι για τα τελευταία λεπτά και πήραν εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα με 70-41.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 40-21, 53-31, 70-41.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αυτζή 2, Γιουρτσένκοβα 2, Κοσμά, Νικολοπούλου 6, Σταμάτη 5 (1), Γέμελος 9 (4/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Γκρέιβς 11 (4/10 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 10 (2), Σταμολάμπρου 6 (2), Τόμας 17 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΝΑΜΟΥΡ: Ντε Λέιν (0/3 σουτ), Ιμόμπιο 4 (10 ριμπάουντ), Μέσταγκ 8 (2/7 τρίποντα), Σίλβα 12 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Βάντεργουολ 10 (2), Μπάτζο, Μπεστάνιο, Γιομάν 6 (1), Γκέντολφ 1.