15.9 C

Το πρώτο ντέρμπι βάφτηκε πράσινο

Εύκολα επικράτησε της ομάδας νέων του Ολυμπιακού αυτή του Παναθηναϊκού. Το «τριφύλλι» νίκησε με 3-0 των «ερυθρολεύκων» στην έδρα τους και έτσι πλέον βρίσκεται μόνο αήττητο στην κορυφή της βαθμολογίας, την ώρα που οι Πειραιώτες είχαν την πρώτη απώλειά τους.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Σαμαράς στο 33′, για να ακολουθήσουν τα τέρματα του Τζαβίδα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και εκείνο του Ζαγαρίτη στο 87′. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στην επανάληψη, όμως, η πίεσή τους δεν έφερε αποτέλεσμα.

Οι αρχικές συνθέσεις:

Παναθηναϊκός Κ19: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σπίνος, Σαντικάι, Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος, Σαμαράς, Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Τζαβίδας, Σέχου

Ολυμπιακός Κ19: Τζολάκης, Τσάβος, Γκοτζαμανίδης, Μάρκοβιτς, Μαρτίνης, Νεοφυτίδης, Φέκκα, Μαρίνος, Συρμής, Κατσαβάκης, Μπουλάρι