18.2 C

Τρομερή Τσεχία, “καθάρισε” την Πολωνία

Η Τσεχία πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, πήρε τη νίκη με 94-84 και θα παίξει για τις θέσεις 5-6 κόντρα στη Σερβία.

Το σύνολο του Γκίνζμπουργκ είχε σε τρομερή μέρα τους Χρούμπαν, Μπόχατσικ και Σατοράνσκι, οι οποίοι πέτυχαν 67 πόντους συνολικά, ενώ για τους Πολωνούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Βατσίνσκι, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους και είχε 4/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ειδικότερα, οι Τσέχοι στο πρώτο δεκάλεπτο αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα, είδαν τους αντιπάλους τους να ξεφεύγουν με 15-6 (+9), αλλά απάντησαν με τρίποντα, ψαλίδισαν τη διαφορά και μέχρι τη λήξη του, το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό, με το α΄μέρος εν τέλει, να ολοκληρώνεται χωρίς νικητή (23-23).

Ιδανικά κύλησε ο ρυθμός για τους παίκτες του Μάικ Τέιλορ από το 15ο λεπτό μέχρι τη διακοπή, αλλά είδαν το 32-26 να μετατρέπεται σε 35-43 στο ημίχρονο, με τους Τσέχους από εκεί και πέρα να πατάνε το… γκάζι και να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 1-17 για το 33-43 και τον Βαζίνσκι να πετυχαίνει με buzzer beater το 35-43 του πρώτου ημιχρόνου.

Στον πόντο κρίθηκε το τρίτο δεκάλεπτο (63-64), με τους παίκτες του Γκίνζμπουργκ να καταφέρνουν να το κρατήσουν και χάρη στον Έι Τζέι Σλότερ, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να “γράφει” 5/14 σουτ, αλλά να ολοκληρώνει το ματς με 10 ασίστ, ενώ μεγάλο ματς έκανε η τριάδα των Χρούμπαν (24π. και 12ριμπ.), Σατοράνσκι (22π. και 12ασ.) και Μπόχατσικ (21π.), στέλνοντας τους Πολωνούς να αντιμετωπίσουν τις ΗΠΑ για τις θέσεις 7-8.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 35-43, 63-64, 84-94