Στις απαραίτητες εξετάσεις υποβλήθηκαν το πρωί της Πέμπτης τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα του ΠΑΟΚ, τα οποία και έχουν ενταχθεί στην προετοιμασία της ομάδας.
Ο λόγος για τους Άνταμ Σμιθ, Τζεκουάν Λιούις, Ζέιν Νόουλς και Ζήση Σαρικόπουλο, που βρέθηκαν στο Κέντρο Αθλητικής και Κινητικής Αξιολόγησης Metrisis. Οι εν λόγω αθλητές πέρασαν από έλεγχο για δύναμη, ταχυδύναμη, βασικό-ενεργειακό μεταβολισμό, λιπομέτρηση και σωματομετρήσεις.
Την προηγούμενη εβδομάδα από τη διαδικασία αυτή πέρασαν και οι Βαγγέλης Μαργαρίτης, Σταύρος Σχίζας, Δημήτρης Καραμανώλης και Θοδωρής Καρράς. Αυτή θα ολοκληρωθεί την επόμενη εβδομάδα με τους Αμάνζε Εγκεκένζε, Αντουέιν Γουίγκινς και Άαρον Μπεστ.