21.3 C

Σε «μονομαχία» Διαμαντάκου-Νικολάου εξελίχθηκε ο αγώνας Δυναμό Δρέσδης-Σανκτ Πάουλι

Έντονο ελληνικό χρώμα είχε ο αγώνας της Δυναμό Δρέσδης με τη Σανκτ Πάουλι.

Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2, ωστόσο, αυτό που ξεχώρισε ήταν το γεγονός πως για αμφότερες σκόραραν από δύο φορές Έλληνες ποδοσφαιριστές. Ο λόγος για τους Δημήτρη Διαμαντάκο και Γιάννη Νικολάου.

Ο πρώτος ήταν εκείνος που έβαλε μπροστά την Σάνκτ Πάουλι στο 13′, ενώ αύξησε τα τέρματα της ομάδας του σε τρία στο 29ο λεπτό, προσθέτοντας για δεύτερη φορά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν, με τον Νικολάου να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 40′ και στο 54′, προτού πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια σστο 82′. Ένα γκολ του Κονέ στο 85ο λεπτό έφερε το τελικό αποτέλεσμα.