24.8 C

Ο πιο χορταστικός τελικός!

Ο Ευάνθης Γκόγκουλης απαριθμεί τα ρεκόρ τα ρεκόρ του τελικού

Ιστορία γράφτηκε στον τελικό του Μουντιάλ 2018, με τη διαμόρφωση του 4-2 υπέρ της Γαλλίας στο 69ο λεπτό! Ποτέ στο παρελθόν δεν είχαν μπει έξι γκολ τόσο νωρίς σε τελικό, άλλωστε μόνο τρεις φορές στο παρελθόν το καθοριστικό ματς της διοργάνωσης ήταν τόσο παραγωγικό στο 90λεπτο: το 1958 είχαν σημειωθεί επτά γκολ και το 1930 και το 1938 από έξι, όπως σήμερα!

Στον ιστορικό τελικό του 1958, η Βραζιλία συνέτριψε με 5-2 τη Σουηδία με πρωταγωνιστή τον 17χρονο Πελέ, όμως μέχρι το 69’ το σκορ ήταν μόλις (που λέει ο λόγος) 4-1 υπέρ της. Ο Άγκνε Σίμονσον μείωσε σε 4-2 στο 80’ και ο Πελέ διαμόρφωσε το τελικό 5-2 στο 89’.

To 1930, η Ουρουγουάη νίκησε 4-2 την Αργεντινή, με το σκορ να είναι 3-2 στο 68’ και το έκτο γκολ να σημειώνεται στο 90’ από τον Έκτορ Kάστρο. Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και το 1938, όταν η Ουγγαρία μείωσε σε 3-2 κόντρα στην Ιταλία στο 70’, πριν διαμορφωθεί το τελικό 4-2 στο 80’. Με 4-2 είχε λήξει και ο τελικός Αγγλία-Δυτική Γερμανία το 1966, αλλά τα δύο τελευταία γκολ των Άγγλων μπήκαν στην παράταση.

Παραγωγικό και το α’ μέρος

Επίσης, τα τρία γκολ που σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο σήμερα, είναι τα περισσότερα που έχουν σημειωθεί σε τελικό από το 1974. Και τότε το σκορ ήταν 2-1, με τη γηπεδούχο Δυτική Γερμανία να έχει ανατρέψει με γκολ των Πάουλ Μπράιτνερ (25’ με πέναλτι) και Γκερντ Μίλερ (43’) το προβάδισμα που είχε πάρει η Ολλανδία με το πέναλτι του Γιόχαν Νέεσκενς μόλις στο 2’ (τότε που οι «οράνιε» άλλαξαν 15 πάσες πριν ο Ούλι Χένες ανατρέψει εντός περιοχής τον Γιόχαν Κρόιφ). Τότε, βέβαια, το 2-1 παρέμεινε έως το τέλος.

Αξίζει να σημειωθεί ακόμη, ότι ο σημερινός τελικός είναι ο πρώτος στον οποίο έχουν σκοράρει και οι δύο ομάδες, ύστερα από εκείνον του 2006 (Ιταλία-Γαλλία 1-1 στα 120’, πριν επικρατήσουν οι «ατζούρι» στα πέναλτι). Και τότε, τα γκολ είχαν σημειωθεί από το πρώτο ημίχρονο. Θυμίζουμε ότι μέχρι και το 1986, όλοι οι τελικοί είχαν γκολ και από τους δύο φιναλίστ. Από το 1990 και μετά, συμβαίνει σπάνια: ο φετινός είναι μόλις ο δεύτερος αμφίσκορος, ενώ έχει υπάρξει και «άσφαιρος» (1994).

Από τον Μπραντς το ‘78

Ιστορία γράφτηκε και με το αυτογκόλ του Μάριο Μάντζουκιτς, το οποίο είναι το πρώτο που σημειώνεται σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ωστόσο, ο Κροάτης επιθετικός έγινε στη συνέχει;α και ο πρώτος που σκόραρε στη συνέχεια και κανονικό γκολ σε τελικό

Γενικά σε Μουντιάλ, αυτό συνέβη για τελευταία φορά στον ουσιαστικό ημιτελικό του 1978, ανάμεσα στην Ολλανδία και την Ιταλία, με δράστη τον Ολλανδό, Έρνι Μπραντς. Με δικό του αυτογκόλ προηγήθηκαν οι Ιταλοί, ισοφάρισε ο ίδιος με φοβερό σουτ, πριν ο Άρι Χάαν χαρίσει την νίκη στους «οράνιε» με 2-1.