19.1 C

Κόπα Άφρικα: «Σφυριά» του Μπενίν στο Μαρόκο και ηρωική πρόκριση στους «8»

Το Μπενίν βρέθηκε κοντά στον αποκλεισμό στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας κόντρα στο Μαρόκο, αλλά πήρε στα πέναλτι την πρόκριση στους «8»

Τη μεγαλύτερη έκπληξη στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής πραγματοποίησε το Μπενίν που απέκλεισε στη διαδικασία των πέναλτι ένα εκ των φαβορί της διοργάνωσης, το Μαρόκο.

Το ματς άνοιξε στο δεύτερο ημίχρονο. Το Μπενίν πήρε το προβάδισμα με το γκολ του πρώην στόπερ του Λεβαδειακού, Αντιλέχου (53′), ενώ το Μαρόκο ισοφάρισε με τον Εν Νεσιρί στο 76′. Ο Ζιγές στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης έχασε πέναλτι για να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του και παρότι το Μπενίν αγωνίστηκε με δέκα καθ’ όλη τη διάρκεια της παράτασης, η ομάδα του Ερβέ Ρενάρ δεν κατάφερε να σκοράρει.

Όλα κρίθηκαν στα πέναλτι: Εκεί Μπουφάλ και Εν Νεσιρί αστόχησαν και το Μπενίν πήρε μια τεράστια πρόκριση με σκορ 4-1!