17.9 C

Διέλυσε τη Χιλή και πέρασε τελικό το Περού!

Πάρτι στον δεύτερο ημιτελικό του Κόπα Αμέρικα για το Περού, που επιβλήθηκε με 3-0 της Χιλής και προκρίθηκε στον τελικό για πρώτη φορά μετά από 44 χρόνια!

Η κάτοχος του τροπαίου αυτή τη φορά, που είχε ένα χαμένο πέναλτι στον αγώνα, δε θα υπερασπιστεί τον τίτλο της και θα αναγκαστεί να παίξει στον τελικό της παρηγοριάς με αντίπαλο την Αργεντινή.

Το πρώτο γκολ για το Περού μπήκε στο 21ο λεπτό, όταν ο Καρίγιο με κεφαλιά τροφοδότησε τον Φλόρες, που έκανε το 0-1 με σουτ στη γωνία. Ανάσα δεν πρόλαβε να πάρει η Χιλή, που είδε το τέρμα της να παραβιάζεται για δεύτερη φορά στο 38′ για το Περού, όταν ο Αρίας άφησε κενή την εστία του και ο Γιοτούν το εκμεταλλεύτηκε με πλασέ για το 0-2.

Οι Χιλιανοί είχαν κάποιες χαμένες ευκαιρίες και στις καθυστερήσεις ο Γκερέρο έγραψε το 0-3 για να μεγεθύνει σε επίπεδα θριάμβου την επικράτηση του Περού. Και στην εκπνοή, ο Γκαγιέσε έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα», σταματώντας το πέναλτι… αλά Πανένκα που εκτέλεσε ο Βάργκας στο τελευταίο λεπτό.

Βραζιλία-Περού στον τελικό της Κυριακής και αλίμονο σε όποιον ξεγράψει τους απόγονους των Ίνκας…