25.5 C

Ανατροπή για όσκαρ, στη La Liga μετά από έξι χρόνια η Μαγιόρκα

Η Μαγιόρκα επιβλήθηκε με 3-0 της Ντεπορτίβο και επέστρεψε στην πρώτη κατηγορία του ισπανικού ποδοσφαίρου

Είναι από τις ανατροπές που δεν συνηθίζουμε να βλέπουμε από ένα αουτσάιντερ. Η αύρα του Ράφα Ναδάλ (που ήταν στις εξέδρες) έφερε εκπληκτική ανατροπή για τη Μαγιόρκα στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ ανόδου κόντρα στην Ντεπορτίβο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το 2-0 καβάτζα από το πρώτο ματς, αλλά τα έκαναν… θάλασσα στο όμορφο νησί. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με το γκολ του Μπούντιμιρ στο 12′, ενώ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Σάλβα Σεβίγια έγραψε το 2-0 στο 62′. Το τελικό 3-0 που οδήγησε τη Μαγιόρκα στην επιστροφή της στην πρώτη κατηγορία μετά από έξι χρόνια, πέτυχε στο 83ο λεπτό ο Πρατς.