24.7 C

Ισοφάριση στη σειρά με εκπληκτικούς Σλούκα, Μαχμούτογλου

Με ξέσπασμα του Μαχμούτογλου στα τελευταία λεπτά, η Φενέρ λύγισε την κουρασμένη Εφές (83-72) και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών

Το 2-2 στη σειρά των τελικών έκανε η Φενέρμπαχτσε που επιβλήθηκε στο σπίτι της με 82-73 της Εφές. Λίγες μέρες μετά το μπρέικ της ομάδας του Εργκίν Αταμάν και παρά την άσχημη εικόνα σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να πάρει τη νίκη με ξέσπασμα του Μαχμούτογλου στο κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Με το σκορ στο 72-72 πέτυχε πέντε διαδοχικούς πόντους και οδήγησε τελικά τη Φενέρ στη νίκη με 82-73. Η Εφές εμφανίστηκε αρκετά πιο κουρασμένη ειδικά προς το τέλος που δεν είχε το καθαρό μυαλό, παρόλα αυτά ακόμα κι όταν είχε την υπεροχή η ομάδα του Κώστα Σλούκα (ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση) έβρισκε την ευκαιρία να ισοφαρίζει στο σκορ.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Αταμάν ήταν οι Μοερμάν-Μίσιτς και Λάρκιν.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-37, 62-57, 82-73

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ντουβερίογλου 12 (11 ριμπάουντ), Ντίξον 6 (2), Σλούκας 16 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 38 λεπτά), Μέλι 19 (6/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 8, Μαχμούτογλου 12 (2/2 τρίποντα), Γκιουλέρ, Ντατόμε 4, Γκούντουριτς 5 (1/6 σουτ)

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Ντάνστον 6, Μοερμάν 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπομπουά 14 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 16 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Λάρκιν 14 (2), Μπαλμπάι 4, Μπιτίμ, Σανλί 2, Μπιρσέν 4