21.5 C

Έγραψε ιστορία ο απίθανος Προμηθέας!

Ο Προμηθέας του Μάκη Γιατρά ολοκλήρωσε ένα μπασκετικό θαύμα: Άλωσε το ΟΑΚΑ (84-85) και προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League για πρώτη φορά στην ιστορία του

Ζει το όνειρο ο Προμηθέας! Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επιβλήθηκε στον πέμπτο ημιτελικό του ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ με 85-84 και έγινε η πρώτη επαρχιακή ομάδα που θα βρίσκεται στους τελικούς της Basket League. Οι Πατρινοί που υπερασπίστηκαν την έδρα τους και βρέθηκαν μια ανάσα από το break στον πρώτο ημιτελικό, κατάφεραν με δραματικό τρόπο στην παράταση να γράψουν χρυσή σελίδα στην ιστορία τους.

Τις προθέσεις τους τις έδειξαν από την έναρξη της αναμέτρησης. Δεν φοβήθηκαν παρότι ήταν το αουτσάιντερ, κυνήγησαν μέχρι τέλους τη νίκη πιστεύοντας πως θα το καταφέρουν. Και δικαιώθηκαν. Η ΑΕΚ βρέθηκε σε κάκιστη μέρα από τη γραμμή των 6,75 (μόλις 16% έναντι 39% του Προμηθέα) κι αυτό ήταν κάτι που το εκμεταλλεύτηκαν μέχρι το τέλος.

Ο Προμηθέας πήγε προηγούμενος στο ημίχρονο με πέντε πόντους (34-39). Το τρίποντο του Λίποβι που έφτασε τη διαφορά στους επτά στο πρώτο δεκάλεπτο (11-18) ήταν εκείνο που έφτιαξε την ψυχολογία των Πατρινών. Η ΑΕΚ στο δεύτερο οκτάλεπτο διατήρησε το σκορ χαμηλά, ισοφάρισε προσωρινά σε 24-24 όμως ο Κασελάκης και κυρίως ο Χολ έχτισαν πάλι μια διαφορά πέντε πόντων.

Ο επιθετικός πλουραλισμός των φιλοξενούμενων όπως και στο τέταρτο ματς βοήθησε στην ανάκτηση του προβαδίσματος όποτε κινδύνευε. Ενδεικτικό το 68-73 στο σκορ (με Παρκς και Λίποβι) στα 66″ πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, η ΑΕΚ έδειξε χαρακτήρα και χάρη στο καλάθι του Γιορκ, την άμυνα της και τις βολές του Σάκοτα έφτασε το ματς σε σκορ παράτασης (76-76). Το θρίλερ συνεχίστηκε και εκεί με τον Ρος να αστοχεί και τον Προμηθέα να παίρνει τελικά μια πρόκριση που θα την θυμάται για πάντα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 76-76, 84-85 (παρ.)

ΑΕΚ: Χάντερ 27 (12/16 δίποντα, 3/9 βολές), Τζέιμς 8, Σαντ-Ρος 14 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θίοντορ 2 (1/8 σουτ), Γιορκ 10 (2/11 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 9 (1), Λαρεντζάκης 14 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος, Εμπάκουε.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Σαλούστρος, Μέιερ 3 (1), Χολ 5 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Ελις 12, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κασελάκης 17 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίκας 8 (2), Κατσίβελης, Τσαϊρέλης, Λίποβι 10 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παρκς 12 (8 ριμπάουντ).