27.7 C

Σεντονάτη Αταλάντα για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Η Αταλάντα επιβλήθηκε με 3-1 της Σασσουόλο και εξασφάλισε εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League

Ολοκληρώθηκε η φετινή Serie A με πολύ… θρίλερ. Η Μίλαν επεδίωκε γκέλα είτε της Αταλάντα είτε της Ίντερ προκειμένου με νίκη δική της να εξασφαλίσει το εισιτήριο του Τσάμπιονς Λιγκ. Για ένα ημίχρονο όλα κυλούσαν ομαλά…

Ωστόσο, στην επανάληψη άλλαξαν όλα: Η Αταλάντα με τρομερή ανατροπή επιβλήθηκε με 3-1 της Σασσουόλο, έπιασε τους 69 βαθμούς και για πρώτη φορά στην ιστορία της εξασφάλισε εισιτήριο για τους ομίλους του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ. Παράλληλα, η Μίλαν επικράτησε με 2-3 της ΣΠΑΛ και περίμενε να ολοκληρωθεί το Ίντερ – Έμπολι για να δει αν θα επιστρέψει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Ο Μπαλντέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Σπαλέτι στο 51′, ωστόσο ο Τραορέ ισοφάρισε για την Έμπολι που ήθελε πάση θυσία τον βαθμό, στο 76′. Ένα σουτ του Ναινγκολάν σε ανυπεράσπιστη εστία έφερε το 2-1 για την Ίντερ, η οποία είδε τον Χαντάνοβιτς να τη σώζει στο φινάλε.