15 C

Το σήκωσε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Τα «λιοντάρια» πήραν και το Κύπελλο μετά το Λιγκ Καπ από τους «Δράκους»

Το 17ο κύπελλο στην ιστορία της κατέκτησε η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας απέναντι στην Πόρτο σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν ισόπαλη (1-1), όπως και η παράταση (2-2), με τα «λιοντάρια» τελικώς να σηκώνουν το τρόπαιο, αφού ήταν πιο εύστοχοι (5-4).

Ο Τικίνιο άνοιξε τον χορό των γκολ στο 41’ λεπτό, ενώ τρία λεπτά μετά, ο Μπούνο Φερνάντες έφερε το παιχνίδι στα ίσα.  Το παιχνίδι παρέμεινε ως το τέλος στην ισοπαλία, και την σκυτάλη των γκολ στην παράταση πήρε ο Ντόστ στο 101’ λεπτό, αλλά ο Φελίπε έφερε το παιχνίδι στα ίσα στις καθυστερήσεις της παράτασης.

Στα πέναλτι ο Ντοστ έχασε το πρώτο, ο Πέπε όμως σημάδεψε το δοκάρι, και ο Αντράντε αστόχησε στο 6ο πέναλτι των «Δράκων», με τον Λουίς Φελίπε να κάνετι το 5-4 στα πέναλτι για να δώσει στη Σπόρτινγκ το 17ο Κύπελλο. Η Σπόρτινγκ νίκησε για δεύτερη φορά την Πόρτο σε τελικό, καθώς πήρε και το Λινγκ Καπ από τους «Δράκους».