18.7 C

Πέρασε στα ημιτελικά η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Σάκοτα

Στα ημιτελικά με αρκετό άγχος η Ένωση, κέρδισε 88-75 τον Χολαργό

Η ΑΕΚ τα κατάφερε και πέρασε τελικώς το εμπόδιο του πολύ καλού Χολαργού ο οποίος για τρεις περιόδους είχε βάλει αρκετά δύσκολα στην ομάδα του Λούκα Μπάνκι, που τελικά επικράτησε με 88-75. Οι γηπεδούχοι πέρασαν στα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League με αρκετό άγχος.

Ο Χολαργός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-27, με τους Τάλτον και Λοβ να βρίσκουν λύση για τους φιλοξενούμενους στην αντεπίθεση των Ρος και Σάκοτα. Οι κακές άμυνες της Ένωσης έδωσαν πολλά δικαιώματα στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι σημαντικά. Το 9-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν έλεγε κάτι, αλλά οι απαντήσεις του Τάλτον από τα 6,75 έδιναν ανάσες στον Χολαργό, όπου με την δική του σειρά αιφνιδιάστηκε από την άμυνα των «κιτρινόμαυρων».

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έφυγε μπροστά στο σκορ με 53-44, έχοντας πρωταγωνιστές τους Θίοντορ και Γιόρκ, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και αντέδρασαν στην αντεπίθεση των γηπεδούχων. Το +9 έφερε χαλάρωση στην ΑΕΚ, αλλά την ευκαιρία στην ομάδα του κ. Λυκογιάννη να πλησιάσει στο -2 (59-57), όμως ο Ντούσαν Σάκοτα έβρισκε τις λύσεις στην πιεστική άμυνα του αντιπάλου.

Ο αρχηγός της Ένωσης ήταν ο MVP της αναμέτρησης, και το απέδειξε και στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Λούκα Μπάνκι να μην μένει ευχαριστημένος όσον αφορά την απόδοση της ομάδας, καθώς το τελικό 88-75 ήρθε πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 46-44, 67-61, 88-75

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 13, Τζέιμς 2, Σαντ-Ρος 13 (2), Θίοντορ 11 (1), Γιορκ 10 (2), Μωραΐτης, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 21 (4/4τρ.), Λαρεντζάκης 12 (1), Ρογκαβόπουλος, Εμπάκουε 6.

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13 (3), Τάλτον 16 (4), Καλαϊτζάκης 1, Αγκμπελέσε 13, Λοβ 20 (3), Κώττας 1, Σπυριδονίδης, Οκερεαφόρ 2, Ραλλάτος, Χόκινς 9 (1).