21 C

Ο Λέοναρντ νίκησε τον Γιάννη μετά από δυο παρατάσεις (vid)

Σ' ένα εκπληκτικό ματς και μετά από δυο παρατάσεις, οι Ράπτορς χάρη στον εξαιρετικό Λέοναρντ νίκησαν τους Μπακς στο Τορόντο με 118-112, έκαναν το 2-1 και έμειναν ζωντανοί στη σειρά

Χάρη στην «σκυλίσια» άμυνα πάνω στον Γιάννη και τον εκπληκτικό για ένα ακόμα παιχνίδι Λέοναρντ, οι Ράπτορς νίκησαν στο Τορόντο τους Μπακς με 118-112 και μείωσαν τη σειρά σε 2-1, μένοντας ζωντανοί στους τελικούς της Ανατολής.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και στο τέλος του πρώτου δωδεκάλεπτου προηγούνταν με 9 (30-21). Οι Μπακς ωστόσο, με καλάθι του Γιάννη κατάφεραν να μειώσουν στο τρίποντο (36-33), όμως ο Λάουρι με συνεχόμενους πόντους «έγραψε» το 48-37. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τους Ράπτορς να έχουν διαφορά 7 πόντων (58-51) χάρη σε τρίποντο του Ιμπάκα στην εκπνοή.

Με την έναρξη της επανάληψης το Τορόντο προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά (63-53), όμως τα «ελάφια» είχαν και πάλι τις απαντήσεις και «έκλεισαν» την τρίτη περίοδο στο -2 (77-75). Το τέταρτο δωδεκάλεπτο ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια. Οι Ράπτορς προηγήθηκαν με καλάθι του Λέοναρντ 85-77, αλλά ένα σερί 6-0 του Γιάννη έφερε το ματς στην απόλυτη ισοπαλία (88-88) 4 λεπτά πριν το τέλος. Σιάκαμ και Λέοναρτ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους 96-91, όμως δύο άστοχες βολές του πρώτου και ένα εύστοχο σουτ του Μίντλετον 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, διαμόρφωσαν το 96-96 και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και κατάφεραν να προηγηθούν με 4 (103-99). Ωστόσο το Μιλγουόκι, με τους Μπρόγκτον και Χιλ ισοφάρισε σε 103-103, με το ματς να πηγαίνει σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Η αποβολή του Γιάννη με αυστηρό έκτο φάουλ, επί της ουσίας έβαλε τέλος στο παιχνίδι. Με τον Λέοναρντ να κάνει εξαιρετική εμφάνιση οι Ράπτορς επικράτησαν με 118-112 και έμεινα ζωντανοί στη σειρά, μειώνοντας σε 2-1.

Μια ακόμα εκπληκτική εμφάνιση από τον Λέοναρντ για τους γηπεδούχους με 36 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αλλά και από τον Σιακάμ με 25 πόντους. Από τους Μπακς, ο Γιάννης προσπάθησε αρκετά και ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους, 23 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 τάπες, αλλά και 8 λάθη.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-21, 58-51, 77-75, 96-96, (α’ πρτ.) 103-103, (β. πρτ.) 118-112