22.4 C

Εύκολη επικράτηση και τρίτη θέση για τη Ρεάλ

Καταιγιστική η «Βασίλισσα» κόντρα στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατέκτησε την τρίτη θέση στο final four (94-75)

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε την τρίτη θέση στο final 4 της Ευρωλίγκας, καθώς συνέτριψε τη Φενερμπαχτσέ με 94-75.

Για τους Ισπανούς, κορυφαίοι ήταν οι Καμπάτσο και Αγιόν που έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα των Τούρκων οι οποίοι ήταν απογοητευτικοί. Στο πρώτο ημίχρονο η Φενέρ προσπάθησε να πιέσει την άμυνα της «βασίλισσας», αλλά η ομάδα του Λάσο έβρισκε τις λύσεις. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με +8 για την Ρεαλ, όμως η ομάδα του Ομπράντοβιτς απάντησε με λύσεις από τα 6,75.  Το 40-38 του ημιχρόνου έδειχνε ότι το παιχνίδια θα είναι ντέρμπι, αλλά τελικώς οι Ισπανοί μπήκαν αποφασισμένοι για να ξαναπάρουν τα σκήπτρα του αγώνα.

Η 3η περίοδος είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, αφού η Ρεάλ με πόντους από τους, Αγιόν, Τόμπκινς έβαλε μπροστά τους  ξανά με 50-56, όμως και πάλι η ομάδα του Σέρβου προπονητή απάντησε με ένα σερί 10-0.  Από εκεί και πέρα οι, Καμπάτσο και Αγιόν πήρα την μπάλα στα χέρια τους και σκοράροντας κατά ριπάς , κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με 63-69.

Στην 4η περίοδο τα πράγματα έγιναν πολύ πιο απλά για την Ρεάλ Μαδρίτης, και με ένα σερί 15-0 (63-81), οι Ισπανοί τελείωσαν πολύ νωρίς την υπόθεση νίκη και παράλληλα την κατάκτηση της 3ης θέσης, με το τελικό σκορ να είναι στο +19 (75-94).

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 40-38, 63-69, 75-94

Φενέρμπαχτσε: (Ζέλικο Ομπράντοβιτς) Γκριν 4, Μέλι 7, Μαχμούτογλου 14, Κάλινιτς 8, Μπιμπέροβιτς, Σλούκας 17, Αρνα, Γκούντουριτς 11, Βέσελι 6, Γκιουλέρ 4, Ντουβέριογλου 4

Ρεάλ Μαδρίτης: (Πάμπλο Λάσο) Κοζέρ 13, Φερνάντεθ 6, Καμπάτσο 12, Ρέγες 6, Αγιόν 23, Γιούστα 2, Κάρολ, Ταβάρες 8, Γιούλ 2, Ντεκ 3, Πρέπελιτς 3, Τόμπκινς 12