27.5 C

Καθολική Ερυθρόλευκη υπεροχή και 1-0 στη σειρά

Ο Ολυμπιακός έκανε ξεκούραστα το 1-0 στη σειρά των τελικών κόντρα στην ΑΕΚ, επικρατώντας με 23-15 στο «Μελίνα Μερκούρη»

Εύκολο έργο κόντρα στην ΑΕΚ είχε ο Ολυμπιακός του Γιώργου Ζαραβίνα στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους τελικούς της Α1 χάντμπολ ανδρών. Οι Ερυθρόλευκοι έβαλαν βάσεις νίκης από το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού στο «Μελίνα Μερκούρη» και με διαχείριση του σκορ στο δεύτερο επικράτησαν με 23-15 της Ένωσης και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, ενώ στην άμυνα λειτούργησε υποδειγματικά παίρνοντας αρχικά προβάδισμα δύο τερμάτων και όσο προχωρούσαν τα λεπτά, τόσο περισσότερο ρυθμό έβρισκε. Τελικά πήγε προηγούμενος στο ημίχρονο με σκορ με 12-6, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλε το πόδι από το… γκάζι και η ΑΕΚ προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της ωστόσο ο Τσιλιμπάρης βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και σταμάτησε αρκετές από τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων.

Έτσι, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 23-15 κι έκανε το 1-0 στη σειρά.

Ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ την Τρίτη 21/5, ενώ οι Ερυθρόλευκοι θα υποδεχθούν εκ νέου την ΑΕΚ στο Ρέντη την Παρασκευή 24/5.