21.9 C

Σήκωσε το Κύπελλο Ιταλίας η Λάτσιο (vid)

Ο Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς είχε τη λύση για τη Λάτσιο στο 81', ο Κορέα ζευγάρωσε τα τέρματα κόντρα στην Αταλάντα (2-0) και όλοι πανηγύρισαν την κατάκτηση του Κυπέλλου Ιταλίας

Το πρώτο της Κύπελλο Ιταλίας μετά από έξι χρόνια κατέκτησε η Λάτσιο που επιβλήθηκε με 2-0 της Αταλάντα στον τελικό. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι παρότι είχε αρκετά φοβική προσέγγιση στον αγωνιστικό χώρο βρήκε την ευκαιρία από στημένη φάση και άνοιξε το σκορ στο 82′.

Συγκεκριμένα, μετά την εκτέλεση κόρνερ ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς με εκπληκτική κεφαλιά προκάλεσε… σεισμό από τους πανηγυρισμούς, με την Αταλάντα να δέχεται σοκ λίγο πριν το παιχνίδι οδηγηθεί στην παράταση. Ο Γκασπερίνι προχώρησε σε τριπλή (!) αλλαγή κάνοντας την ομάδα του πιο επιθετική για τα εναπομείναντα λεπτά, ωστόσο τιμωρήθηκε στις καθυστερήσεις.

Ο Χοακίν Κορέα βρήκε δίχτυα με φανταστική ατομική ενέργεια στην αντεπίθεση και σφράγισε τον τίτλο για τους Λατσιάλι.