20.9 C

Από ήττα σε ήττα η Εθνική Νέων Γυναικών!

Την ήττα (ήταν η πέμπτη σε ισάριθμα παιχνίδια) από τη Μεγάλη Βρετανία με 58 - 50 γνώρισε η Εθνική Νέων Γυναικών

Την 5η ήττα σε ισάριθμα ματς στην Οραντέα, γνώρισε η Εθνική νέων γυναικών. Αυτή την φορά από τη Μεγάλη Βρετανία με 58-50 σε ένα ματς με μέτριο θέαμα όπου και δύο ομάδες υστέρησαν σε απόδοση, και νίκησε ο λιγότερο κακός. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρατάχθηκε πάλι χωρίς την Κατερίνα Τσινέκε που υποφέρει από γαστρεντερίτιδα και παρότι είχε εντυπωσιακό ξεκίνημα(18-3), σταδιακά οι Αγγλίδες αντέδρασαν και μείωσαν στο ημίχρονο 26-25. Στην επανάληψη η Εθνική ήταν μέσα στην διεκδίκηση της νίκης μέχρι το 35΄ αλλά εκεί η Μεγάλη Βρετανία ξέφυγε 58-46 και όλα τελείωσαν. Η κούραση έπαιξε βασικό ρόλο όπως και η εμφάνιση της Μομοντού που είχε 20π. και 17 ριμπάουντ κάτι που μέτρησε στην σταθερά ευάλωτη ελληνική ομάδα μέσα στην ρακέτα. Έκανε το 44-38 με την Ελλάδα να μειώνει αμέσως σε 44-42 και 44-46. Η αντίπαλος στη συνέχεια πήρε εκ νέου διαφορά (58-46 στο 37.45), η Εθνική δεν βρήκε λύσεις, για να τελειώσει η αναμέτρηση με 58-50.

Δεκάλεπτα: 18-8, 26-25, 38-42, 50-58.

ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Κοίλια, Κατσαμούρη, Γεροστεργίου 4, Καρλάφτη 9(3), Δανδουλάκη 2, Τσινέκε Ε. 6, Βιντσιλαίου 14, Στούπα 11(1), Καρακούλα 4, Τζιότζιου, Σαπαλίδου.

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Τζόουνς): Γουίτινγκτον 6, Κρίστι 3, Ρόουντ 4(1), Γουίλκινσον 8, Οζι-Μομοντού 20(17ριμπ.), Γουίλις 12(3), Ρομπ 2, Φρίμαν, Πόποβιτς, Χάρισον 3.

Η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει το Σάββατο στις 15.00 την Ισλανδία για τις θέσεις 09-12.