23.3 C

Serie A: Δεν τα παρατάει η Έμπολι στην μάχη της παραμονής

Σκληρό καρύδι η Έμπολι, τρίποντο ανάσας για Ουντινέζε

Η Έμπολι πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στην Σαμπτόρια με 1-2, βάζοντας «φωτιά» στην μάχη της παραμονής .

Με την νίκη αυτή η ομάδα του Αντρέα Αντρεατσόλι, έφτασε τους 35 βαθμούς παραμένοντας στις θέσεις που υποβιβάζονται, μείωσε όμως  την διαφορά στον έναν βαθμό από την Τζένοα, στους δύο από τις Ουντινέζε, Μπολόνια και στους τρεις από την Πάρμα.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το μηδέν στο ημίχρονο, και στο δεύτερο μπήκαν δυνατά για να πετύχουν κάποιο τέρμα ώστε να «κλέψουν» το παιχνίδι. Στο 56’ λεπτό ο Φαρίας άνοιξε το σκόρ, και ο Ντι Λορέντσο έδωσε το έναυσμα  για το μεγάλο διπλό. Οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν με τον Κουαλιαρέλα με πέναλτι.

Η Ουντινέζε από την άλλη, πέρασε άνετα από την υποβιβασμένη Φροζινόνε με 1-3.  Τα γκολ για πέτυχαν οι , 11’, 44’ Οκάκα και στο  41’  ο Σαμίρ. Για τους γηπεδούχους μείωσε ο Ντιονίσι στο 85΄λεπτό.