20.5 C

Πυροβόλα οι νυχτερίδες, υποβιβάστηκε η Ουέσκα

Η Βαλένθια φιλοδώρησε με έξι γκολ την Ουέσκα (2-6) και ετοιμάζεται για Άρσεναλ. Υποβιβάστηκε και μαθηματικά η νεοφώτιστη ομάδα

Το όμορφο ποδοσφαιρικό παραμύθι της Ουέσκα έφτασε στο τέλος του. Η ομάδα του Φρανθίσκο διατηρούσε μόνο μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή της και ουσιαστικά μετά τη νίκη της Βαγιαδολίδ όλα είχαν τελειώσει.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί κόντρα στη Βαλένθια, η οποία προκάλεσε πανικό στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας πέντε γκολ μέχρι το 40ο λεπτό με τους Βας, Ροντρίγο, Μίνα (2) και με αυτογκόλ του Ετσέιτα. Ο Ισπανός επιθετικός, Ροντρίγο πέτυχε και το έκτο γκολ για την ομάδα του στο 50ο λεπτό με την Ουέσκα να μειώνει ουσιαστικά σε 2-6 στο τέλος με τα γκολ των Μελέρο και Γκαγιάρ.

Όμορφες ήταν οι σκηνές που εκτυλίχθηκαν στο τέλος με τους φίλους της ομάδας να φωνάζουν και να χειροκροτούν την ομάδα τους, η οποία έκανε πολύ φιλότιμη προσπάθεια και ήταν αρκετά μαχητική ως νεοφώτιστη στη La Liga και παρά το χαμηλό μπάτζετ που διέθετε.