27.6 C

Πρώτη πρόκριση με ανατροπή από… το ‘98

Η Κροατία πέτυχε την πρώτη πρόκριση σε τελικό Μουντιάλ με ανατροπή του σκορ, από τότε που την έπαθε η ίδια!

Ποιος ήταν ο προηγούμενος ημιτελικός στον οποίο είχαμε ανατροπή σκορ; Ελάτε τώρα, δεν είναι δύσκολο: το 1998, όταν η Γαλλία νίκησε… την Κροατία 2-1!

Βέβαια τότε η ανατροπή είχε ολοκληρωθεί στο 90λεπτο και όχι στην παράταση, αλλά η ουσία δεν αλλάζει. Ο Λιλιάν Τουράμ σκόραρε δύο φορές, στο 47’ και το 90’ κι έφερε τούμπα το προβάδισμα που είχαν πάρει οι Κροάτες με τον Νταβόρ Σούκερ στο 46’, στέλνοντας τη Γαλλία στον τελικό. Οι Κροάτες άλλαξαν, όμως, την Ιστορία απόψε και στον τελικό θα επιδιώξουν να εκδικηθούν και τους Γάλλους, για τον χαμένο προ εικοσαετίας ημιτελικό.

Αξίζει να αναφερθεί ότι από το 2002 και μετά, όποια ομάδα σκόραρε πρώτη σε ημιτελικό, κατάφερνε να πάρει και την πρόκριση. Το 1-0, μάλιστα, ήταν το πιο σύνηθες σκορ (πέντε εμφανίσεις, με τη χθεσινή στο ματς της Γαλλίας με το Βέλγιο, σε εννέα αγώνες).