17.7 C

Μετά από 18 χρόνια στο Final Four η Αναντολού Εφές

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πήρε την πρόκριση στο Game 5 της σειράς με την Μπαρτσελόνα (80-71) και θα βρεθεί ξανά στο Final Four, με αντίπαλο τη Φενέρ

Άξια νικήτρια η Αναντολού Εφές στην πιο συναρπαστική σειρά των playoff της Euroleague, με τους Τούρκους να παίρνουν το τέταρτο εισιτήριο για την κορυφαία τετράδα, με τρομερούς τους Λάρκιν-Μοερμάν.

H Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πιο δυναμικά το παιχνίδι και έβγαλε ενέργεια στο παρκέ της Κωνσταντινούπολης, μπλοκάροντας για ένα μικρό διάστημα τους γηπεδούχους. Ερτέλ και Σίνγκλετον έδωσαν ένα προβάδισμα 5 πόντων στους Καταλανούς στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-28).

Στη συνέχεια, η Εφές πήρε μπρος και ξεκίνησε να δημιουργεί αρκετούς πονοκεφάλους στον Σβέτισλαβ Πέσιτς. Ο Λάρκιν με τον Μοερμάν έκαναν ζημιές στην ισπανική άμυνα, ενώ με τρομερά ποσοστά στα σουτ τριών πόντων το ημίχρονο βρήκε μπροστά την Εφές με 47-42.

Η τρίτη περίοδος ήταν και η λιγότερο παραγωγική σε όλο το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πατούν γκάζι στην άμυνα τους, αντιμετωπίζοντας παράλληλα μεγάλο επιθετικό πρόβλημα.

Στο τέλος, με ένα κρεσέντο από τρίποντα (17/39) και με τους Μίσιτς, Άντερσον και Μπομπουά να προστίθεται στους διακριθέντες, η Εφές πήρε την μεγάλη πρόκριση στο Final Four.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 47-42, 61-57, 80-71

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 18 (5/11 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπομπουά 11 (3/3 τρίποντα), Μπαλμπάι, Μοερμάν 18 (4/10 τρίποντα), Πλάις 5, Μίτσιτς 10 (2/5 τρίποντα, 10 ασίστ), Άντερσον 11 (3), Ντάνστον 7, Σίμον

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφάν 4, Πάνγκος 7 (1), Ρίμπας 8 (1), Σίνγκλετον 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάνγκα 9 (1), Ερτέλ 12 (1), Οριόλα 7 (1), Κούριτς 2, Κλαβέρ, Τόμιτς 10