24.3 C

Break στο break η Φενέρ

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφερε να σπάσει με την πρώτη την έδρα της Ζαλγκίρις (57-66) και ξαναπήρε το πλεονέκτημα στη σειρά

Οι Λιθουανοί προσπάθησαν και ήταν μπροστά στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ και κακό ποιοτικά. Όμως, η Φενέρ με τον Γκούντουριτς κατάφερε να κάνει το 2-1 και να ξαναγίνει το απόλυτο φαβορί για το Final Four.

Με την έναρξη του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες φαινόταν ότι ήθελαν πρωτίστως να προασπίσουν τα αμυντικά τους καθήκοντα και η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε χαμηλό ρυθμό και λίγες κατοχές.

Με τον Νέιτ Γουόλτερς να είναι καταλυτικός και τον Μπράντον Ντέιβιτς να κυριαρχεί, η Ζαλγκίρις είχε ένα ισχνό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (34-31).

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι με τους Γκούντουριτς-Βέσελι και αρκετά σουτ από την περιφέρεια κατάφεραν να φέρουν τούμπα το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες έμειναν σε ρηχά νερά επιθετικά και είναι χαρακτηριστικό πως είχαν 14 και 11 δίποντα μόλις αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-31, 46-49, 57-66