23.8 C

Δεν την άφηνε να πετύχει καλάθι

Η Φενέρμπαχτσε έκανε με τεράστια ευκολία το 1-0 στη σειρά απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας (76-43) δείχνοντας από νωρίς τα δόντια της

Η Φενέρμπαχτσε δεν συνάντησε πολλές δυσκολίες στο πρώτο παιχνίδι κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας για τα προημιτελικά της Euroleague, επικρατώντας με 76-43.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Ζαλγκίρις άντεξε μόλις για δέκα λεπτά την πίεση του παιχνιδιού και στη συνέχεια κατέρρευσε. Η σφιχτή άμυνα των Τούρκων δεν άφηνε περιθώρια στους Λιθουανούς, με τος γκαρντ της Ζαλγκίρις να κάνουν πολλά λάθη.

Με μόλις 8 πόντους στη δεύτερη περίοδο, το ημίχρονο έκλεισε στο 38-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Φενέρ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τους Γκούντουριτς-Κάλινιτς να πετυχαίνουν αρκετά σουτ τριών πόντων. Η Ζαλγκίρις δεν έβρισκε λύσεις και και μέχρι το 26ο λεπτό είχε μόλις 28 πόντους.

Στο τέλος, οι γηπεδούχοι απλώς άνοιξαν τη διαφορά για να κάνουν εύκολα το 1-0 στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 38-21, 59-35, 76-43