22.4 C

Ο Πεδουλάκης ξέρει τον τρόπο

Το Περιστέρι συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά τετράδας στην Basket League, καθώς επικράτησε και επί του Κολοσσού (77-84) με τον τρομερό Γκρέι

Το Περιστέρι μετά τους δύο «αιώνιους» κατάπιε και τον Κολοσσό, ο οποίος πάλεψε στην έδρα του, αλλά η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε την 16η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Με την έναρξη του παιχνιδιού, προμηνυόταν ένα μεγάλο ντέρμπι στην Ρόδο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο καθ΄όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου. Κολοσσός και Περιστέρι είχαν καλά ποσοστά έξω από τα 67.5, με τους γηπεδούχους να έχουν σε εξαιρετική μέρα τον Μπράουνινγκ (27π) και να παίρνουν ένα +4 στο τέλος του ημιχρόνου (42-38).

Στο δεύτερο μέρος, οι Περιστεριώτες με επιθετικό πλουραλισμό και καλές συνεργασίες στο ζωγραφιστό άνοιξαν την αντίπαλη άμυνα και δημιούργησαν αρκετά ρήγματα. Βασιλόπουλος, Κάλαχαν και Γκρέι είχαν την μερίδα του λέοντος στο σκοράρισμα και το Περιστέρι έκανε την ανατροπή με 77-84.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-38, 58-64, 77-84