26.1 C

Στη Βιρτζίνια ο τίτλος του NCAA! (vids)

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι οι Cavaliers κατάφεραν να πανηγυρίσουν τον πρώτο τους τίτλο στο NCAA

Σε έναν τελικό που έσπασαν καρδιές η Βιρτζίνια πήρε τον τίτλο του πρωταθλητή στο NCAA επικρατώντας του Τέξας Τεκ με 85-77 στην παράταση.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες προσέφεραν μία αναμέτρηση ποιότητας και μεγάλου σασπένς.

Στο δεύτερο μισό του ματς, και αφού το σκορ ήταν στο 68-65 υπέρ του Τέξας, ο Χάντερ με ένα τεράστιο τρίποντο ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί η Βιρτζίνια κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη και να κατακτήσει τον τίτλο του NCAA επικρατώντας με 85-77.

Κορυφαίος για τη Βιρτζίνια ήταν ο Χάντερ με 27 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ και ο Γκάι ήταν καταλυτικός με 24.

Για το Τέξας πρώτος σκόρερ ήταν ο Φράνσις με 17.