18.7 C

Ο Ήφαιστος νικητής στο ντέρμπι

Στο θρίλερ της Λήμνου, ο Ήφαιστος πήρε το μεγάλη νίκη κόντρα στον Χολαργό (72-70) με τον Σμιθ να βάζει στο τέλος της κρίσιμες βολές για τους γηπεδούχους

Ο Ήφαιστος Λήμνου συνεχίζει να έχει εξαιρετικά αποτελέσματα στην έδρα του και αυτή τη φορά υπέταξε τον αξιόμαχο Χολαργό (72-70), σε ένα ντέρμπι για σκληρά νεύρα.

Με την έναρξη του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νωθρές και δεν είχαν καθόλου ρυθμό. Στην πραγματικότητα Ήφαιστος και Χολαργός έδωσαν μια σκληρή μάχη, σε ένα παιχνίδι όμως δίχως ποιότητα.

Το 16-12 της πρώτης περιόδου προμήνυε ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι στο νησί, με τον Φρεϊμάνις να οδηγεί στο σκορ τον Ήφαιστο. Παράλληλα, στη δεύτερη περίοδο με ένα τρομερό ντεμαράζ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν ένα εκπληκτικό επιμέρους σερί 11-25 και να προηγηθούν με +10 στο ημίχρονο, με τους Γιάνκοβιτς-Χόκινς να είναι σε τρομερή κατάσταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ήφαιστος σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά κυρίως με παιχνίδι μέσα στο ζωγραφιστό. Ο Χολαργός είχε κάποια κενά στην άμυνα του αλλά συνέχιζε να προηγείται και ήταν στο +3 στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-52).

Στη τελευταία και κρίσιμη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο σε ένα πραγματικό θρίλερ στη Λήμνο. Στο τέλος, η μπίλια έκατσε στους γηπεδούχους με τον Σμιθ να είναι ψύχραιμος στις βολές, δίνοντας ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 27-37, 49-52, 72-70

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7 (10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έβανς 5 , Γουίγκινς 7, Μπρέιζελτον 4, Φρεϊμάνις 17, Μανωλόπουλος 3 (1), Μούρτος, Σταμάτης 3 (1), Διαμαντάκος 6 (7 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος 8, Σμιθ 12 (2/9 σουτ, 8/10 βολές)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 6 (5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 19 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέζε 2, Χόκινς 16 , Κώττας 7, Καμπερίδης 4 (8 ριμπάουντ), Τάλτον, Ραλλάτος 3 (1), Λοβ 11