20.8 C

«Κατοστάρα» της Φενέρ στο Μιλάνο

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με εμφατικό τρόπο στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο (90-104) με μοναδικό πρωταγωνιστή τον Νίκολα Κάλινιτς

Η αδιάφορη Φενέρ έκανε λεηλασία στο Μιλάνο και σε ένα παιχνίδι αλά… ΝΒΑ πήρε το μεγάλο διπλό και συνεχίζει μόνη πρώτη στην βαθμολογία, βάζοντας σε μεγάλους μπελάδες την Αρμάνι (90-104).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και το τέμπο από την αρχή ήταν αρκετά γρήγορο. Η Φενέρ είχε εξαρχής τα κλειδιά του παιχνιδιού με το δίδυμο Κάλινιτς-Ντίξον να κάνει ότι θέλει στο παρκέ.

Ο Μάικ Τζέιμς σπαταλούσε την μια επίθεση μετά την άλλη και η ευστοχία από την περιφέρεια έδωσε στους φιλοξενούμενους ένα +10 στο τέλος του ημιχρόνου (42-52).

Η τρίτη περίοδος ήταν η μόνη που η Αρμάνι κατάφερε να κερδίσει στο επιμέρους σκορ τους Τούρκους, με τον Νάναλι να κάνει το παιχνίδι της ζωής του και τον Τζερέλς να ακολουθεί κατά πόδας (68-73).

Όμως, στο τέλος η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ψύχραιμη και με τον Ντίξον να πυρπολεί έξω από τα 6.75, ήρθε το μεγάλο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 42-52, 68-73, 90-104