19.2 C

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός για τέταρτη χρονιά!

Οι ερυθρόλευκες νίκησαν στον τελικό τη Νίκη Λευκάδας (78-69) και κατέκτησαν το Κύπελλο Ελλάδας για τέταρτη διαδοχική χρονιά, με πολυτιμότερη την Νικολοπούλου

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα στον τελικό του Κυπέλλου με τη Νίκη Λευκάδας και καθάρισε από νωρίς το παιχνίδι, φέρνοντας το τρόπαιο για τέταρτο συνεχόμενο χρόνο στον Πειραιά (78-69).

Ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή τις ορέξεις του και μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση. Με την Λικέντρα Τζόνσον και την Αγγελική Νικολοπούλου, οι ερυθρόλευκες πήραν από την αρχή μεγάλη διαφορά (8-17).

Από την μεριά της Νίκης Λευκάδας, η Νάιτ έδωσε αρκετές επιθετικές λύσεις και η πρώτη περίοδος έληξε στο 15-24. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει επιθετικό πλουραλισμό το παρκέ με δέκα παίκτες να βρίσκουν σκορ, ενώ σε συνδυασμό με την καλή άμυνα η διαφορά πήγε στο +16 στο ημίχρονο (29-45).

Στο δεύτερο μέρος, η Νίκη Λευκάδας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά εκμεταλλευόμενη την χαλάρωση των ερυθρόλευκων και στο 28ο λεπτό το σκορ ήταν 47-52. Όμως, Τζόνσον, Σπυριδοπούλου και Τόμας κατάφεραν να γείρουν ολοκληρωτικά την πλάστιγγα στο τέλος υπέρ του Ολυμπιακού.

Οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να κατακτήσουν το τέταρτο διαδοχικό Κύπελλο Ελλάδας από την επανίδρυση του τμήματος μπάσκετ, ενώ πήραν και το 106η διαδοχική εγχώρια νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 29-45, 49-59, 69-78

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ. Τσινέκε Ε. 15 , Σύρρα, Παπαμιχαήλ 7 (8 ριμπάουντ), Γουόκερ 11 (7 ριμπάουντ), Μπαλτά,  Σμιθ 11 (1), Νάιτ 25 (2).

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 13 (2/9 τρίποντα), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9 (2), Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 18 (2), Σωτηρίου 7 (2), Τίκβιτς 2, Λίτση, Τζόνσον 16 (9 ριμπάουντ), Κοσμά 3 (1), Σταμολάμπρου 4.