22.7 C

Επέστρεψαν από τους -20 οι Μπακς, με 33 πόντους του Αντετοκούνμπο!

Απίθανη ανατροπή για τους Μπακς απέναντι στους Χιτ - Επέστρεψαν από το -20 στο ημίχρονο για να κερδίσουν με 15 πόντους διαφορά!

Το παιχνίδι στην American Airlines Arena φαινόταν χαμένο για τους Μπακς, που πήγαν στα αποδυτήρια με το «βαρύ» 62-42 απέναντι στους Χιτ.

Η συνέχεια του αγώνα ωστόσο είχε ακριβώς την αντίθετη εξέλιξη για τις δύο ομάδες, με τα «ελάφια» να ισοφαρίζουν τη μεγαλύτερη ανατροπή της ιστορίας τους και τελικά να κερδίζουν, όχι… στο καλάθι, αλλά με 15 πόντους διαφορά, 113-98!

Ηγέτης της ανατροπής ήταν φυσικά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που άγγιξε για μία ακόμα φορά το τριπλ-νταμπλ, με 33 πόντους (12/19 σουτ, 8/11 βολές, 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 τάπες).

Με την απίστευτη νίκη τους επί του Μαϊάμι, οι Μπακς έγιναν η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ που βρέθηκε πίσω στο σκορ με περισσότερους από 20 πόντους στο ημίχρονο και τελικά επέστρεψε για να κερδίσει το ματς με περισσότερους από 11!

Η τελευταία ανατροπή αυτού του μεγέθους για τα «ελάφια» χρονολογείται στο 1977 με αντίπαλο τους Νικς.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-19, 62-42, 80-79, 98-113.