Η συγκέντρωση και το διάβασμα του αντιπάλου ήταν τα κύρια σημεία που οδήγησαν στην εύκολη επικράτηση του Ολυμπιακού στη Ριζούπολη κόντρα στον Απόλλωνα, όπως υποστήριξε ο Θανάσης Ανδρούτσος.
Αναλυτικά οι δηλώσεις του:
Για τη νίκη κόντρα στον Απόλλωνα: «Μπήκαμε συγκεντρωμένοι. Είχαμε διαβάσει τον αντίπαλο. Ο Απόλλων ξέραμε ότι παίζει τη ζωή του. Αλλά ήμαστε συγκεντρωμένοι, παίξαμε τη μπάλα που ξέρουμε κι έτσι καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη».
Για τη συνέχεια του πρωταθλήματος: «Κάθε ματς που έρχεται το βλέπουμε ξεχωριστά. Μετά έχουμε το ματς με τον Άρη. Θα κοιτάξουμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε. Όποιο ματς έρχεται να νικάμε».