28 C

Νίκησε τη Σάουθάμπτον, έπιασε τετράδα η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ νίκησε με 2-0 την Σαουθάμπτον και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν εύκολα με 2-0 της Σαουθάμπτον και εκμεταλλευόμενοι την απώλεια της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο μεγάλο ντέρμπι με την Λίβερπουλ την προσπέρασαν στην βαθμολογία, όντας πλέον αυτοί στην τέταρτη θέση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Έμερι πήρε το προβάδισμα μόλις στο 6’ λεπτό του παιχνιδιού. Ο Χένριχ Μιχιταριάν σούταρε και ο Αλεξάντρ Λακαζέτ παρεμβλήθηκε στην φάση και με ένα εξαιρετικό τακουνάκι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Έντεκα αγωνιστικά λεπτά μετά οι γηπεδούχοι «βρήκαν» ξανα δίχτυα. Ο Μιχιταριάν συνεργάστηκε με τον Ιβόμπι και με όμορφο σουτ σκόραρε ξανά για την ομάδα του Ουνάι Έμερι..

Στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ κατέβασε ταχύτητα και αρκέστηκε στο να διαχειρίστεί το προβάδισμά της. Έτσι το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.