16.4 C

Νέα ήττα και αντίο στην Ευρώπη για τον Ολυμπιακό!

Στο τελευταίο παιχνίδι στη Euroleague γυναικών ο Ολυμπιακός ήταν κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε από την Αβενίδα (72-48) στην Ισπανία

Οι «ερυθρόλευκες» με μια καταστροφική τελευταία περίοδο δεν μπόρεσαν να κερδίσουν στη Σαλαμάνκα και έκλεισαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στην Ευρώπη με ρεκόρ 2-12.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο δεν άφηνε την Αβενίδα να ξεφύγει στο σκορ και με τις Σπυριδοπούλου και Τόμας κρατούσε τη διαφορά σε μονοψήφιες διαφορές, με το ημίχρονο να κλείνει στο 39-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη είχε κακές επιστροφές στον αιφνιδιασμό και δέχθηκε 20 πόντους με αυτόν τον τρόπο. Παράλληλα, με δύο αντιαθλητικά φάουλ στη τελευταία περίοδο η διαφορά ανέβηκε σε μεγάλα επίπεδα (+24) και ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 39-31, 52-40, 72-48.

ΑΒΕΝΙΔΑ (Ρόμο): Αρόγιο 2, Ασουρμέντι 7, Γκιλ 2 (0/7 σουτ), Γκόρι 6, Λόιντ 17, Ντομίνγκεζ 4 (7 ασίστ), Ελόνου 15, Γκίβενς 8, Ρόμπινσον 11 (10 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 5 (7 ριμπάουντ), Κοσμά, Παυλοπούλου, Σωτηρίου 7, Νικολοπούλου 6, Σωτηρίου 7, Σπυριδοπούλου 12, Τόμας 12, Τίκβιτς 2 (0/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ).