21 C

«Διέλυσε» τη Μάιντς η Λεβερκούζεν (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου ήταν καταιγιστική κόντρα στην Μάιντζ (5-1) και πλησίασε στην τετράδα

Απίστευτη εμφάνιση πραγματοποίησε η Λεβερκούζεν κόντρα στην Μάιντς. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν κανένα έλεος στους γηπεδούχους στην «Opel Arena», τους «διέλυσαν» με 5-1 και πλησίασαν στην πρώτη τετράδα του γερμανικού πρωταθλήματος.

Η Λεβερκούζεν άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό  με γκολ του Γουέντελ. Η Μάιντς απάντησε με τον Κουάισον τέσσερα λεπτά αργότερα, αλλά η συνέχεια δεν ήταν αυτή που περίμεναν οι γηπεδούχοι.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί και μέσα σε 30 λεπτά σημείωσαν τρία γκολ. Την αρχή έκανε στο 19’ ο Χάβερτζ, ενώ στο 30’ ο Μπραντ τριπλασίασε τα τέρματα της Λεβερκούζεν (3-1). Ο Μπελαραμπί στο 43’ έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων στην ομάδα του και ο Μπραντ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 63’ «έκλεισε» τον «χορό» των γκολ.