19.9 C

Ματσάρα στο «Καμπ Νου» και όλα ανοιχτά (vid)

Η Ρεάλ απέδρασε από τη Βαρκελώνη με την ισοπαλία (1-1), αλλά η πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας θα κριθεί στη ρεβάνς της Μαδρίτης

Ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» άφησαν Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 με την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε να είναι συνολικά καλύτερη και να έχει δύο δοκάρια.

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και… προειδοποίησε τους Καταλανούς με μακρινό σουτ του Κρόος στο 5′, το οποίο έδιωξε με γροθιές ο Τερ Στέγκεν, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι Μαδριλένοι έπιασαν στον ύπνο της άμυνα της Μπαρτσελόνα και προηγήθηκαν.

Ο Μπενζεμά γύρισε στον Λούκας Βάθκεθ που έκανε κίνηση φορ, πρόλαβε τον Λενγκλέ και έκανε το 0-1.

Η Μπαρτσελόνα είχε καλή κυκλοφορία μπάλας, ωστόσο δυσκολεύτηκε να βρει καλή τελική πάσα για να απειλήσει. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 32′, όταν ο Ράκιτιτς με κοντινή κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Νάβας έκανε μεγάλη επέμβαση στο πλασέ του Σουάρες και γλίτωσε την ομάδα του από βέβαιο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει την κατοχή και να πιέζει για την ισοφάριση η οποία ήρθε στο 57′. Αρχικά ο Σουάρες από δύσκολη γωνία και σε κενή εστία πλάσαρε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μάλκομ με ωραία ενέργεια και εκπληκτικό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Η Ρεάλ βρέθηκε μια ανάσα από το 1-2 στο 81′ μετά από κακή έξοδο του Τερ Στέγκεν, αλλά ο Μπέιλ πλάσαρε άουτ.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Ράκιτιτς (62′ Βιδάλ), Μπουσκέτς, Αρτούρ, Κουτίνιο (63′ Μέσι), Μάλκομ (75′ Αλενιά), Σουάρες

Ρεάλ Μαδρίτης: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Μάρκος Γιορέντε (63′ Κασεμίρο), Μόντριτς, Κρόος, Λούκας Βάθκεθ (84′ Ασένσιο), Βινίσιους, Μπενζεμά